Instagram Arşivlenen Fotoğraflar Nedir?

Instagram, her geçen gün bir yenisini daha eklediği güncellemelerine tüm hızıyla devam ediyor. Fotoğrafları arşivleme özelliği de bunlardan biri. Bu nedenle Instagram arşivlenen fotoğraflar konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Instagram’ın, ortaya çıktığı ilk günden bu yana en hızlı gelişme gösteren sosyal medya uygulaması olduğunu söyleyebiliriz. Piyasaya sürüldüğü 2010 yılında, aslında fotoğrafçıların, fotoğraflarını düzenleyip kaliteli hale getirmeleri için yaratılmıştı. Daha sonra bir fotoğraf düzenleme uygulaması olmaktan çıkıp sosyal medya aracına dönüştü. Belli bir döneme kadar uygulama üzerinden yalnızca fotoğraf paylaşılabiliyorken, zamanla video paylaşımı özelliği de eklendi. Kullanıcıların birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan özel mesaj eklentisi de Instagrama farklı bir boyut kazandırdı. Instagram severlerin en çok beğenerek kullandığı özellik ise hikaye paylaşma özelliği oldu. Bu hikayeler, paylaşıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak silinen görüntülerden ibaret. Bünyesine sürekli yeni bir özellik ekleyen uygulamanın en yeni hamlelerinden biri de arşivleme özelliği. Kullanıcılar tarafından çok beğenilen Instagram arşivlenen fotoğraflar güncellemesi, birtakım ihtiyaçları karşılamış oldu.

Instagram Arşivlenen Fotoğraflar

Bu ihtiyaçların neler olduğuna gelirsek, kullanıcılar kişisel Instagram sayfalarında yer vermek istemedikleri bazı fotoğrafları tamamen silmeden başka bir yere kaydetmek isteyebiliyordu. Benzer şekilde, yanlışlıkla paylaştığı ya da daha sonra paylaşmak istediği fotoğrafları şimdilik saklama ihtiyacı duyabiliyordu. Silindiği için daha sonra hiçbir şekilde geri alınamayan fotoğrafların da önüne geçmek gerekiyordu. Emin olunmayan fotoğraf, video ve hatta hikayelerin sadece kullanıcının kendisinin görebileceği bir alana kaydedebilmesi için Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği getirildi. Böylece kullanıcılar Instagram paylaşımlarını silseler dahi, o paylaşımlar Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği sayesinde saklanabiliyor.

Instagram’ın bu yeni özelliği kullanıcılar için zaman zaman kurtarıcı olabiliyor. Silinmemesi gereken bir fotoğrafın yanlışlıkla silinmesi gibi durumlarda eğer arşivlenmiş bir fotoğrafsa işlem kolaylıkla geri alınabiliyor. Bu özellik, gönderilerin daha sonra aktifleştirmek üzere bir süreliğine gizlenmesini sağlıyor diyebiliriz. Diğer sosyal medya uygulamalarında olmayan bir güncelleme olan Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği, Instagram uygulamasının farkını ortaya koyuyor.

Instagram, kullanıcıların hizmetine sunduğu arşivleme güncellemesini ilk çıktığında kısa bir deneme süresi için aktifleştirdi. Bu süre içerisinde sınırlı sayıda Instagram kullanıcısının hesabında aktif olan özellik, artık tüm Instagram kullanıcıları için sorunsuz şekilde kullanılabilir halde.

Instagram Arşivlenen Fotoğraflar Özelliği Nasıl Kullanılır?Instagram Arşivlenen

Instagram uygulamasının kullanıcıları oldukça memnun eden yeni özelliğini kullanarak fotoğrafları arşive kaydetmek çok kolay. Çok basit birkaç adım ile istediğiniz fotoğrafları profilinizden arşive aktarabilirsiniz. Fotoğrafları arşive kaydetmek için öncelikle Instagram hesabınıza kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekir. Daha sonra profilinizde yer alan fotoğraflardan arşive kaydetmek istediklerinizi seçip sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. Karşınıza gelecek olan seçenekler arasında “arşivle” seçeneğine tıklayarak, seçmiş olduğunuz görüntüleri arşive kaydetmiş olacaksınız. Bu işlem sonrasında arşive kaydettiğiniz fotoğrafı profilinizde takipçileriniz gibi siz de göremeyeceksiniz.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor?

Peki, Instagram arşivlenen fotoğraflar nerede saklanıyor?

Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği ile seçtiğiniz fotoğrafların profilinizden kaldırılması, elbette silindiği anlamına gelmiyor. Instagram sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan saat simgesine dokunduğunuzda, yalnızca sizin görebildiğiniz arşiv bölümüne ulaşabiliyorsunuz. Bu bölümden arşivlenmesini istediğiniz tüm gönderileri görebilirsiniz.

Instagram Arşivlenen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Bir fotoğraf çektiniz, Instagram hesabınızda paylaşmak istediniz fakat tam olarak beğenmediniz. Ya da fotoğrafı paylaştınız fakat ileri bir tarihte paylaşmadığınız için pişman oldunuz. Instagram’ın yeni özelliği olan Instagram fotoğraf arşivleme eklentisini kullanarak ilgili fotoğrafı arşive kaydettiniz. İşte bu adımdan sonra, arşive kaydettiğiniz gönderileri yeniden ortaya çıkarmak istediğinizde bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yaparak sağ üst köşede bulunan saat simgesine tıklayın. Karşınıza “arşiv” butonunun çıktığını göreceksiniz. Arşiv butonuna dokunduğunuzda “hikayeler” ve “gönderiler” şeklinde iki seçenekle karşılaşacaksınız. Geri almak istediğiniz gönderi bir fotoğrafsa, gönderiler bölümüne girmeniz gerekecek. Gönderiler bölümünü açtığınızda Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği ile kaydettiğiniz tüm fotoğraf ve videolara ulaşacaksınız. Buradan tekrar paylaşıma açmak istediğiniz fotoğrafı bularak sağ üst tarafında yer alan üç nokta simgesi ile seçeneklere gelin. Önünüze “profilde göster” ve “sil” şeklinde iki seçenek gelecek. Gönderiyi bir daha paylaşmamak üzere tamamen yok etmek istiyorsanız sil seçeneğine basmanız gerekir. “profilde göster” seçeneğine tıkladığınız zaman, daha önce arşive kaydetmiş olduğunuz fotoğrafı tekrar Instagram profilinizde paylaşmış olacaksınız. Görüldüğü üzere işlem oldukça basit ve kullanışlı. Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği ile paylaştıktan sonra beklediğiniz beğeniyi almayan, silmeyi de istemediğiniz gönderilerinizi güvenle saklayabilirsiniz.

Instagram’da arşivlediğiniz fotoğrafları, ileri bir zamanda yeniden profilinizde paylaşmak istediğinizde, fotoğrafın ilk paylaştığınız tarihte paylaşılmış gibi görüneceğini de eklemek isteriz.

Instagram Arşivleme Özelliği İle Hangi Gönderiler Saklanabilir?

Instagram, yıllardır milyarlarca paylaşım yapılan, popülerliğini asla kaybetmeyen bir sosyal medya aracı olarak varlığını sürdürüyor. Birçok sosyal medya aracı, kullanıcılar üzerindeki etkisini kaybedip yok olmuşken, Instagram’ın her gün daha da güçlenerek devam etmesi takdir görüyor. Instagram’ın sağlam adımlarla ilerliyor olmasında en büyük etkenlerden biri, platformda yalnızca fotoğraf değil, video, canlı yayın, hikaye gibi paylaşımların da bir arada yapılabiliyor olmasıdır. Farklı sosyal medya uygulamalarının tek tek barındırdığı özellikleri tek başına kendisinde toplayan Instagram, bu nedenle başarısını katlamaya devam ediyor.

Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliğinden bahsettik. Tek başına fotoğraf, video, hikaye gibi çeşitli gönderileri düzenleyip paylaşmayı sağlayan Instagram, arşivleme özelliğini de her türlü gönderi için uygulanabilir halde sunmuştur. Bu yeni özelliğin en çok hikaye paylaşımları için etkili olduğunu söyleyebiliriz.  Çünkü bildiğiniz üzere Instagram hikayeleri paylaşımdan itibaren yalnızca 24 saat yayında kalıp, ardından tamamen siliniyor. Silinmiş hikayelere daha sonra ulaşmak kesinlikle mümkün olmuyor. Instagram arşivlenen fotoğraflar eklentisi, hikayeler için otomatik işliyor. Fotoğraf ve videoların arşive eklenmesi için kullanıcının “arşivle” butonunu kullanması gerekirken, paylaşılan hikayeler hiçbir işleme gerek kalmadan otomatik olarak arşive atılıyor. Bu harika özellik, sık sık hikaye paylaşan Instagram kullanıcıları için büyük bir kolaylık. Hikayeler, anlık olarak kaydedilip belki de üzerine çok düşünülmeden paylaşıma sunulan gönderiler. Bu nedenle kullanıcılar Instagram üzerinden hikaye paylaşırken arşive kaydetme özelliğini düşünmeyebilir. Instagram, bu yüzden hikayeleri kendiliğinden kullanıcıların arşivinde saklıyor.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram’da Önerilenler ve Aramalar Nasıl Silinir?

Instagram Arvilenen Fotoğraflar Özelliği

Kullanıcılar, 24 saat sonra kendiliğinden silinecek olan hikayelerinin silinmesini istemeyip, kendileri için saklamak isteyebiliyor. Bunun için hikayelerini cep telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Instagram arşivleme özelliği sayesinde buna artık gerek yok. Hikayeler zaten kaydedilmiş olarak arşivde saklanıyor. Paylaşımdan 24 saat sonra otomatik olarak arşive kaydedilen hikayeleriniz, daha sonra “öne çıkanlar” bölümünden yeniden paylaşabilir, yeniden canlandırabilirsiniz.

Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği, çoğunlukla paylaşmaktan vazgeçilip daha sonra paylaşmak için bir kenarda bekletilen fotoğraflar için kullanılıyor. Bunun dışında Instagram üzerinden paylaştığınız tüm videolarınızı da aynı şekilde arşive kaydedebilirsiniz.

Instagram arşivleme özelliğinden farklı olarak, profillerinde paylaştıkları tüm gönderileri toplu olarak arşivlemek isteyen kullanıcılar için ayrı bir hizmet de mevcut. Bilgilendirmek adına bundan da biraz bahsetmek gerekirse, onlarca gönderi paylaşmış olan bir kullanıcının bu gönderilerin tamamını tek bir hamle ile indirebilmesi mümkün. Peki bu işlem nasıl yapılıyor? Instagram gönderilerinizin tümünü bilgisayarınızda saklamak için ilk olarak bilgisayar tarayıcısı üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Çünkü bu hizmet, şu an için yalnızca web tarayıcısı üzerinden kullanılabiliyor. Ayarlar bölümünden gizlilik ve güvenlik seçeneğine tıkladığınızda “veri indirme” sekmesine girmek gerekiyor. Bu işlemden sonra e-posta adresinizi göreceksiniz. Instagram şifrenizi yeniden girdiğinizde e-posta adresinize bir e-posta geleceği uyarısını alacaksınız. Yaklaşık 48 saat içerisinde e-posta adresinize tüm Instagram dökümanlarınızın gönderildiğini göreceksiniz. Instagram gönderilerini herhangi bir silinme ihtimaline karşı arşivlemek isteyenler için oldukça güzel ve pratik yöntem.

Instagram Arşiv Özelliğini Neden Kullanamıyorum?

Instagram’ın, yeni arşivleme özelliğini piyasaya sürmesinin üzerinden çok zaman geçmediği için, birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Kendi Instagram profilinizde arşivleme özelliğini göremiyorsanız bunun çözümü var. Instagram arşivlenen fotoğraflar eklentisini kullanabilmek için elbette cep telefonunuzda kurulu olan Instagram uygulamasının güncel olması gerekiyor. Arşivleme özelliğine ulaşamıyorsanız, yapmanız gereken Instagram uygulamanızı son güncelleme seviyesine çıkarmak olacaktır. Bunun üzerine, arşivleme özelliğini rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Eski sürümde kalmış olan Instagram uygulamalarında bu özellik çalışmayacak, karşınıza “arşivle” seçeneği çıkmayacaktır. Uygulamanın son güncellenmiş versiyonuna geçtiğinizde arşivleme özelliği ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram IGTV Nedir nasıl kullanılır?

Instagram arşivlenen fotoğraflar güncellemesinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Popüler sosyal medya platformları, genel bir tüketim çılgınlığı içinde olan sosyal medya kullanıcılarının taleplerine yetişmekte zorlanıyor. Facebook, Snapchat, Twitter gibi neredeyse tüm sosyal medya araçları yeni özellik ve eklentiler eklemekte birbiri ile yarış halinde. Instagram’ın, kendini güncellemek konusunda bunlar arasında en hızlı ve en iyisi olduğunu söylemek mümkün.

Instagram, tüm sosyal medya araçlarını yakından takip ederek, her birine ait özellikleri tek başına sunmayı vadediyor. Günümüzde kullanıcıların gece gündüz Instagram ile yaşadığını görüyoruz. Instagram da bunun farkında ve kullanıcıları uygulamaya daha bağımlı hale getirmenin yollarını araştırmaya devam ediyor. Her gün daha yeni, daha eğlenceli, daha dikkat çekici ve daha görsel duygulara hitap eden güncellemeler ekleyerek zirvedeki yerini sağlamlaştırıyor. Kullanıcıların bir yandan eğlenirken bir yandan da uygulamada eksik bulduğu yönleri tamamlamaya özen gösteriyor. Instagram, bir Instagram kullanıcısı neye ihtiyaç duyuyor, hangi özelliğin eksikliğini hissediyor gibi sorulara cevap bulmak için yoğun bir çalışma içerisinde.

Sonuç

Yakın zamanda piyasaya sürülen Instagram arşivlenen fotoğraflar özelliği de bunun bir sonucu. Bu özellik, özel hayatlarını dahi Instagram üzerinden yaşayan kullanıcı profilinin yaşadığı sorunlar göz önüne alınarak oluşturulmuş bir güncelleme aslında. Birbiri ile olan fotoğraflarını Instagram üzerinden paylaşan çiftler, arkadaşlar, aralarında bir anlaşmazlık olduğunda tüm fotoğrafları ani bir kararla silip daha sonra pişman olabiliyor. Arşivleme özelliği sayesinde geri dönülmez bir işleme gerek olmadan, gönderileri bir süreliğine pasif hale getirmek mümkün oluyor. Aynı şekilde beğeni sayısı takıntısıyla yaşayan kullanıcılar, istedikleri beğeniyi elde edemeyince rahatsız olup fotoğrafı geçici olarak kaldırmak isteyebiliyor.

Fotoğrafları tamamen silip ileri bir zaman sonra yeniden paylaşmak da bir yöntem tabi ki, fakat bu durumda sıfırdan bir paylaşım yapmak gerekiyor. Arşivlenmiş gönderiler yeniden paylaşıldığında sanki hiç silinmemiş gibi önceki yorum ve beğenilerle birlikte profilde yer almaya başlıyor. Bu gerçekten önemli bir fark. Kullanımı oldukça kolay olan bu yeni özelliği ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilir, fotoğraflarınızı silinme riski olmadan istediğiniz zaman profilinizde paylaşıp istediğiniz zaman gizleyebilirsiniz. Gizlediğiniz gönderileri yalnızca siz görebileceğiniz için, gönül rahatlığı ile arşivleme yapabilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Swarm'da Engelleme Nasıl Yapılır? hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir