Instagram Business Hesapları Nasıl Açılır?

Kullanıcılarsa sunmuş olduğu farklı özelliklerle dikkatleri üzerine çeken Instagram, işletmelere de özel hesap açma imkanı vermektedir. Instagram Business hesapları sayesinde işletmeler bir takım özel ayrıcalıklardan yararlanma fırsatı yakalıyor.

Instagram tarafından işletmelere özel olarak sunulan hesapların en önemli avantajlarından birisi, daha düşük bütçe ile çok daha etkili bir şekilde reklam yapmaktır. Bilindiği gibi işletmelerin başarılı olabilmeleri için mutlaka reklama bir bütçe ayırmaları ve bu reklamlar sayesinde insanlara ulaşmaları gerekiyor. Instagram’daki insan sayısı ve bunlar arasındaki etkileşimin çok fazla olduğu dikkate alınırsa, reklam yapmak için ne kadar uygun bir alan olduğu anlaşılacaktır.

Instagram, görsel yönü son derece güçlü bir sosyal medya platformudur ve bunlar sayesinde reklamlar çok daha etkili olmaktadır. Bundan dolayı Instagram Business hesabını geliştirdi ve işletmelere burayı çok daha etkili bir şekilde kullanma imkanı verdi.

Instagram Business Hesabı Nasıl Açılır?Instagram Business

Bilindiği gibi Instagram, Facebook tarafından satın alınmıştı. Ticari amaçlarla kullanılan hesaplar da bundan dolayı her iki platformda da kullanılmaktadır. Girilen bilgiler ışığında işletme, ticari olarak Instagram üzerinden de görüntülenebilmektedir.

Öncelikle bu hesabın nasıl açıldığının bilinmesi gerekiyor. Instagram üzerinden Business hesap açmak için aşağıda belirtilen adımların izlenmesi yeterli olacaktır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle normal bir kişi gibi Instagram hesabı alınması gerekiyor. Fakat bu hesabın işletmeye ait olacağı unutulmamalı ve isim buna göre belirlenmelidir. Hesap açıldıktan sonra Instagram’a giriş yapılmalı ve önce profile daha sonra da ayarlar bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • Ayarlar bölümüne geçiş yapıldıktan sonra “işletme profiline geç” kısmının seçilmesi gerekiyor. Böylece Instagram hesabı, işletme moduna geçecektir.
 • Bu aşamadan sonra yukarıda da belirtildiği gibi Facebook üzerinden açılmış olan ticari sayfanın bilgileri istenecektir. Daha önceden açılan sayfa burada belirtilerek bir sonraki adıma geçilmelidir.
 • Bu işlemlerin sonucunda Instagram Business hesabı ile Facebook arasında bağlantı kuruldu ve Instagram üzerinde yapılan paylaşımlar istenmesi halinde Facebook’tan da yayınlanacaktır.
 • Bu noktadan sonra ise yeni bir ekran açılacak ve işletme bilgileri istenecektir. Buradaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması son derece önemlidir.
 • Son olarak ise “Bitti” butonuna basılır ve böylece hesap açma işlemi tamamlanmış olur.
BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagramda Bugün Aktif Ne Demek

Instagram Business ve İşletmelere Sağlanan Ayrıcalıklar

İşletmelerin açabileceği Instagram Business, farklı ayrıcalıklar sağlamaktadır fakat bunların başında adres ve iletişim bilgisinin paylaşılması gelmektedir. Yukarıda da vurgulandığı gibi Instagram’ın kullanıcı sayısı son derece fazladır ve bu kişilere buradan ulaşmak çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Takipçiler ve diğer kullanıcılar, Business hesabını gördüklerinde bunun gerçekten bir işletmeye ait olduğunu rahatlıkla anlamaktadır. Bu da kullanıcılara yapılan reklam ve tanıtımların çok daha etkili olmasını sağlıyor. Normal bir hesabın yapmış olduğu reklam ile işletme hesabının yapmış olduğu reklam, insanlar için kesinlikle aynı değildir. Instagram Business tarafından sağlanan en önemli ayrıcalıklardan birisi de budur.

Bilindiği gibi normal kullanıcıların Instagram üzerinden link paylaşımı yapması mümkün değildir. Uygulama buna izin vermiyor fakat bu ayrıcalık işletmelere verilmiş durumdadır. İşletme hesabı olan ve takipçi sayısı 10 binden daha yüksek olan hesaplar, link paylaşımı hakkına sahiptir ki bu da yapılacak olan reklamlar açısından son derece önemlidir.

Instagram Business Raporlama Özelliği

Instagram tarafından işletme sahiplerine sunulan bir diğer önemli ayrıcalık istatistiki verilerdir. Bu veriler sayesinde hesapların çok daha etkili bir şekilde kullanılması söz konusu olabilmektedir. Bu veriler sayesinde işletme hesabındaki hangi paylaşımın daha fazla öne çıktığını göstermesi açısından son derece etkilidir. Kullanıcılar Instagram Business hesabındaki verilere bağlı olarak yeni bir reklam stratejisi dahi oluşturabilmektedir.

İstatistik verilerine ve raporlarına ulaşmak için aşağıda yer alan adımların sırasıyla izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlar şunlardır:

 • Instagram hesabına giriş yapılmalıdır.
 • Giriş yapıldıktan sonra sağ alt köşede istatistik butonu olduğu görülecektir. Bu butona tıklanmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra raporlar ve bir takım veriler rahatlıkla görülebilir.
 • Bu bölümde yer alan veriler incelendiğinde son 7 gün içerisinde en fazla ilgiyi hangi paylaşımın gördüğü anlaşılmaktadır. Ayrıca bütün verilerin tek tek incelenmesi de mümkündür ki bu sayede hangi paylaşımın ne kadar ilgi gördüğü anlaşılacaktır.
 • Takipçilerin hareketleri ve en fazla hangi saatte reklamlara baktıkları dahi görülebilir.
BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Takip Ettiklerim Artıyor Sorunu

Instagram Business ile Nasıl Reklam Oluşturulur?

Instagram Business hesabının sağladığı ayrıcalıklardan olan reklam yapma imkanı, bazı kullanıcılar tarafından tam olarak bilinmemektedir. Reklam yapabilmek için öncelikle reklamı yapılacak olan resim belirlenmeli ve daha sonra bunun paylaşımı yapılmalıdır. Son olarak ise resmin üzerine gelinerek tanıtım yap seçeneği tercih edilmelidir. Böylece ilgili resim kullanılarak reklam yapılacaktır.

Yapılan bu reklamların aksiyon butonları ve diğer araçlarla biraz daha zenginleştirilmesi mümkündür. Böylece takipçilerin ve diğer kullanıcıların reklamları görmesi ve bunlarla ilgilenmesi biraz daha etkili olarak sağlanmış olacaktır.

Oluşturulan reklamların ne kadar etkili olduğunun belli periyotlarla istatistik sayfasından kontrol edilmesi ve reklamların yeniden bu verilere göre düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece ortaya çıkacak olan sonuç, çok daha iyi olacaktır.

Instagram Business Hesabıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda, Instagram Business hesabı oluşturulurken Facebook ile bağlanması gerektiğinden bahsedilmişti. Bu aşamada bazı sorunların yaşanması muhtemeldir. Özellikle daha önceden açılan hesaplarla ilgili bir takım bilgiler unutulmakta ve bu da hataların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Burada sorun yaşanmaması için Facebook sayfasının bir yönetici tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Yani bağlama işlemine yönetici olan hesap kullanılarak onay verilmelidir. Diğer hesapların verdikleri onay dikkate alınmamakta ve bu da bağlanmada sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.

Bunların haricinde Instagram üzerinden reklam yaparken bir internet sitesinin olması çok etkili olabilir. Böylece siteye ait linkler burada paylaşılır ve bu da insanların yapılan reklam hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar. Dolayısıyla bu da reklamların daha başarılı olmasını sağlayan önemli bir ayrıntı olacaktır. Instagram Business hesabından böylece daha fazla verim alınmış olacaktır.

Yapılan reklamların aylık değerlendirmesinin yapılması ve yeni stratejilerin geliştirilmesi de çok büyük önem taşımaktadır. Yani sürekli aynı şekilde reklam yapılmamalı ve bunun yerine çok daha etkili olacak yöntemlerin geliştirilmesi için çaba harcanmalıdır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Konum Bulunamadı Sorunu ve Çözümü

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Instagram, sosyal medya platformlarına yeni bir soluk getiren uygulamalardan bir tanesidir ve kullanıcı sayısı dünya çapında 1 milyardan daha fazladır. Bu uygulamanın kullanıcıları arasında çok ünlü kişiler bulunmakta ve bunlar sayesinde uygulamanın ne kadar kullanışlı olduğu anlaşılmaktadır.

İşletmelere sağlanan Instagram Business hesapları, burada yer alan büyük potansiyelin reklam amacıyla kullanılmasını olanaklı hale getirmektedir. Söz konusu durum sayesinde insanlar ticari olarak faaliyet gösteren işletmelerin reklamlarına daha çabuk ulaşırken işletmeler ise insanlara ulaşma noktasında zorluk yaşamaz.

Instagram, insanların etkileşiminin çok fazla olduğu alanlardan bir tanesidir. Burası etkili bir şekilde kullanıldığından çok kısa bir süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaşılabilmektedir. Fakat bunun için doğru kullanım çok önemlidir aksi takdirde söz konusu platformun potansiyelinden tam olarak faydalanılamaz ve yapılan reklamlar bir anlamda boşa gitmiş olur.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Instagram Arşivlenen Fotoğraflar Nedir? hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir