Instagram IGTV Nedir nasıl kullanılır?

Sosyal medyada son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren Instagram uygulaması, birçok yeni özellik sayesinde zirvede yerini aldı. Getirdiği birçok güncelleme ile sosyal medya devleri ile rekabete giren ve hepsiyle boy ölçüşen uygulama her geçen gün takipçi sayısını arttırıyor ve yeni uygulamaları kullanıcılarının beğenisine sunuyor.
Sosyal medya devlerinden Instagram platformunun yeni uygulamalarından biri de IGTV uygulaması. Normal şartlarda kullanıcılar Instagram hikaye özelliği içinde 1 dakikaya kadar video paylaşabiliyor. Ancak kullanıcılar daha uzun süreli video paylaşamadıkları için Instagram yönetiminden bir girişim bekliyordu. Bu sorun ise IGTV özelliği sayesinde çözülecek gibi duruyor. Instagram IGTV sayesinde daha uzun süreli videolar uygulamaya yüklenebilecek. Bu özelliği sayesinde Instagram, sosyal medya devi Youtube ile rekabette ağır basacak gibi duruyor. Instagram IGTV uygulamasını kullanabilmeniz için uygulama hakkında ayrıntıları bilmeniz gerekiyor.

Instagram IGTV uygulama içinde bir kanal sahibi olarak daha uzun süreli videolar paylaşmanıza imkan veren yeni bir platformdur. 1 dakikanın paylaşıldığı mevcut uygulamanın yanında IGTV sayesinde 1 saate kadar video paylaşabileceksiniz. Instagram yönetimi bu güncelleme ile tüm detayları üzerine çekti. Bu yazımızda Instagram IGTV video nasıl eklenir, video paylaşımı için yapmanız gerekenler ve diğer tüm detayları öğrenebileceksiniz.

Instagram IGTV Video Yayınlamak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Instagram IGTV uygulaması içinde video paylaşabilmek için önce bir kanal oluşturmanız gerekiyor. Kanal oluşturma işlemini Instagram uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz. Kanal oluşturduktan sonra video paylaşma özelliğini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanında IGTV Instagram uygulaması üzerinden de kullanılabilir. Instagram üzerinden kullanmak istemezseniz IGTV uygulamasını da cihazınıza yükleyerek video paylaşımı yapabilirsiniz.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  IGTV Kanalınız Nasıl Daha Etkileyici Gözükür?

IGTV Kanalı Oluşturma

Instagram IGTVInstagram IGTV uygulamasında kanal oluşturmak için Instagram uygulamanızın en güncel halde olması gerekiyor. Uygulamanız güncel değilse hemen gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Daha sonra Instagram uygulaması ana ekranında bulunan IGTV bölümüne girebilirsiniz. Bu bölümden takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı IGTV videoları karşınıza gelir. Videonun al bölümünde bir arama kutusu yer alır. Söz konusu kutuya tıklayarak çark simgesini ya da profil resminizi görebilirsiniz. Daha sonra burada karşınıza çıkan seçenekler arasında “Kanal Oluştu”r seçeneğini işaretleyerek kanal oluşturabilirsiniz. Artık siz de Instagram üzerinden video paylaşımı yapabileceğiniz bir kanala sahip olursunuz. Bu aşamadan sonra kanalınız video yükleyebilir ve IGTV yayını yapmanın diğer detaylarını inceleyebilirsiniz.

Instagram IGTV Video Paylaşma

Instagram IGTV uygulaması üzerinden video yüklemek ve takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı videoları görmek için kanal oluşturdunuz. Instagram uygulaması içinde IGTV ya da IGTV uygulamasından video bölümüne girin. Ekranın arama alanında bulunan profil seçeneğinde çark ya da kamera ikonuna dokunun. Bu seçiminiz cihaz ya da platforma göre değişiklik gösterebilir. Paylaşmak istediğiniz videoyu seçerek video başlığı ve açıklama girin. IGTV uygulaması video üzerinde size düzenleme yapma şansı da tanır. Paylaşacağınız Instagram IGTV videosunda istediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra IGTV videonuzu paylaşabilirsiniz. Ayrıca ilgili videoyu Facebook ve diğer tüm sosyal medya hesaplarınızda bir seçim yaparak kolayca paylaşmanız da mümkündür.

IGTV Video Başlığı ve Açıklamasını Düzenleme

Instagram IGTV uygulaması şuan videoların başlığını ya da açıklamasına sadece bilgisayar üzerinde düzenleme şansı tanıyor. IGTV videosunun başlığı ya da açıklamasını düzenlemek için şu adımları izlemelisiniz:
• Bilgisayarınız üzerinden internet tarayıcınızı açarak Instagram web adresine gidin.
• Profilinize giriş yapın ve IGTV bölümüne tıklayın.
• Düzenlemeyi düşündüğünüz videoyu açarak sağ üst bölümdeki ayar simgesine tıklayarak “Düzenle” seçeneğini seçin.
• Başlık ve açıklamayı istediğiniz gibi değiştirebilir ve bilgileri kaydedip ekranı kapayabilirsiniz.
Instagram IGTV Videonuza Bakan Kişileri Görme
Instagram IGTV uygulaması içinde paylaştığınız videoları görenleri ve beğenenleri sayı olarak görebilirsiniz. Ancak normal Instagram video paylaşımlarındaki gibi sadece videoyu görüntüleyenlerin sayısı paylaşılır. Instagram IGTV videonuzu gören kişilerin isimleri, videoyu gören kişilerin diğer detayları sadece Instagram hikayeler uygulamasında görülür. Instagram yönetimi ileride IGTV üzerinde de böyle bir düzenlemeye gidecektir. Kullanıcı talepleri bu konuda her geçen gün yoğunlaşıyor.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Facebook Canlı Yayın Sistemi Nasıl Kullanılır?

Instagram IGTV Videolarını Kimler Görür?

Instagram IGTV videoları gizlilik ayarları, kanalınızın ve videolarınızın kimler tarafından görüleceği hesabınızdaki gizlilik ayarlarına göre belirlenir. Aşağıdaki gizlilik ayarlarınıza göre videonuzu ve kanalığınızı görebilecek kişi türlerini belirlemeniz mümkündür:

• Gizli hesaplar: Sadece onaylı takipçileriniz Instagram IGTV kanalınıza ve videolarınıza erişebilir.
• Herkese açık hesaplar: Instagram uygulaması içinde herkes kanalınıza ve videolarınıza ulaşabilir.
• Instagram IGTV videolarınızı özel olarak bir görmesini istemiyorsanız da sadece istemediğiniz kişiyi ya da kişileri de engelleme şansınız vardır.

IGTV Özelliği Çalışmama Durumu

Instagram IGTV üzerinde bu özelliği kullanmama tarzında şikayetler Play Store üzerinden şikayetler bulunuyor. Bu özellik cihazınıza gelmemişse ya da kullanmamanız son güncellemeleri yapmamanızla alakalı olabilir. Instagram IGTV çıkmıyorsa, uzun video paylaşamıyorsanız ya da Instagram IGTV videolarınız açılmıyorsa şikayetlerinizi çözmek için kesinlikle uygulamanıza ait güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Sorununuz yine de çözülmüyorsa uygulamayı tekrar yüklemeniz gerekiyor.
Unutmayın Instagram IGTV uygulamasını kullanmak için en temelde bir Instagram kullanıcısı olmanız gerekiyor. Burada paylaşacağınız uzun videoları takipçileriniz görebilir ve istediğiniz uzunlukta videoları ilgili düzenlemeleri bilgisayar üzerinden yaparak kolayca paylaşabilirsiniz. Instagram IGTV önümüzdeki günlerde Youtube uygulamasını da geride bırakacak gibi duruyor.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan IGTV Kanalınız Nasıl Daha Etkileyici Gözükür? hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir