Instagram Videoyu Görüntüleyen Kişilerin Kim Olduğuna Nasıl Bakılır?

Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olan Instagram bir süre önceye kadar eklediğiniz videoları kimlerin izlediğini göstererek bir şekilde hedef kitlenizi öğrenmeniz için olanak sunuyordu. Ancak bu özelliğin Instagram yönetimi tarafından kişisel özgürlüklerin ihlal edildiğine karar verilmesinin ardından özelliğin siteden kaldırılmasına karar verildi. Artık yalnızca popüler sosyal medya sitesinde videoyu görüntüleyen kişiler olarak karşımıza çıkan bölüm fotoğrafların hemen altında yer ediniyor. Sadece hemen yanında yazan sayının dışında paylaştığımız videoyla ilgili olarak asla başka bir içeriğe erişemiyoruz.

Bu içerik tıklandığı anda beğeni sayfası ile birlikte açılıyor. Buradan liste halinde fotoğrafı beğenenlerin kimler olduğunu görebiliyoruz. Ancak Instagram videonuzu kimler görüntülüyor sorusuna cevap alabilmek eskiden mümkün olsa da artık maalesef kimlerin videonuzu görüntülediğini görmek mümkün değil. Sadece güncellenen özellik sayfasında karşınıza kaç profilin, ya da kişinin veya videonun görüntülenme sayısına denk gelen birey sayısının haricinde asla başka bir bilgi bulunmuyor. Instagram video görüntüleyenlerin listesini gizli tutma kararını 2016 senesinin ikinci çeyreğinde alarak yürürlüğe soktu. İlk başta tepkilere yol açsa da şu sıralar bir problem teşkil etmeyerek özellik güncelliğini halen koruyor.

Bunun yanında webde hizmet veren birçok firma Instagram videolarınızı kimler görüntülüyor bulmak için yardımcı olacak uygulamalar üreterek bu konuda bilhassa sosyal medya platformuna reklam veren işletmelere hizmet sağlıyor. Peki, bu uygulamalar gerçekten de Instagram videonuzu görüntüleyen kişi sayısını gösteriyor mu?

Instagram Videolarını Kimin İzlediğini Gösteren Uygulamalar

Instagram Videoyu GörüntüleyenlerHem merak duygusu, hem de hedef kitle belirlemenin sosyal ağlarda birçok kullanıcı ve işletme için çok önem arz ettiğini biliyoruz. Hepimiz Instagram videolarını görüntüleyen kimselerin kim olduğuna, profilini takip eden gizli hesaplara ve buna benzer başka durumlara ilgi duyuyor. Sosyal medya devinin daha önce Instgaram videoyu görüntüleyenlerin kim olduğuna ulaşmak için önceden bu özelliği platformda her üyeye sunmuş olduğunu düşünürsek; konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen hesap sahibi sayısının artarak çok daha merak mevzusu olacağı konusunda hemfikir olabiliriz. Şu mevzuda net konuşmak gerekiyor ki; Instagram video görüntüleme sayısı açısından belirgin bir bilgi paylaşmayı kabul ediyor. Fakat kişisel anlamda orada isimlerin, profillerin ve öteki bilgilerin sıralama halinde olmasına sıcak bakmıyor.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Takip Ettiklerim Artıyor Sorunu

Doğal olarak Instagram videonuzu görüntüleyenleri gösterdiğini iddia eden hiçbir uygulama size bu bilgiyi sitenin veri tabanından çekerek sunamamaktadır. Herkesin merak ettiği bir durum olduğundan ötürü Play Store üzerinde konu hakkında ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda aplikasyon bulmak mümkün. Instagram videolarınızı kimin izlediğini öğrenin temasındaki uygulamaların asıl amacının ise hesap hırsızlığı veya hesabınızın farklı alternatiflerde kullanılması olduğu açıkça ortadadır. Bu tarz uygulamaları Instagram hesabınızla ilişkilendirmek veya indirmek bilgisayarınıza virüs bulaşmasına neden olabilir. Ayrıca Instagram hesabınızın sizden bağımsız olarak sayfa takibi yapması, reklamlara tıklaması gibi birçok sorunla da karşılaşabilirsiniz. Bunun için Instagram hesabına eklenen zararlı uygulamaların yol açtığı ve kamuoyunda Instagram virüsü olarak bilinen virüslerin nasıl temizleneceğini dair bilgi sahibi olmanız son derece önemli. Peki, Instagram profilinden virüs nasıl temizlenir?

Öncelikle Instagram üzerinden paylaştığınız videoyu kimlerin görüntülediğini anlamaya yarayan uygulamaların oldukça zararlı olduğunu ve gerçek amaçlarının hesabınızı ele geçirmek veya izniniz dışında paylaşımlarda yapmak olduğunu anlatmıştık. Instagram hesabınızla ilişkilendirdiğiniz bu tarz uygulamalar aynı zamanda tarayıcınıza eklentiler ekleyerek internette gezindiğiniz esnada yaptığınız her işlemden haberdar olabilir. Bunun için mutlaka bir anti virüs programına sahip olmanız ve Instagram hesabınıza bağlı olan bu tarz uygulamaları kaldırmanız gerekir. Fakat bazı durumlarda bu bile Instagram virüslerinden kurtulmak için yetmez. Virüs bilgisayarınıza bulaştığı için format atmak kesin çözüm sağlasa da zaman ve veri kaybına sebep olur.

Bunun için bu tarz Truva atı virüslerinden korunmak adına pro lisansa sahip iyi bir anti virüs programına sahip olmalısınız. Ayrıca belirtmekte fayda var ki virüs Instagram hesabınızın kontrolünü kaybetmenize olanak sağlasa da aslında Instagram hesabından Instagram videomu kim izledi tarzı uygulamaları kaldırmak virüsün etkisiz hale getirme bahsinde bir işe yaramaz. Çünkü Instagram virüsleri bilgisayara bulaşır ve eğer tarayıcınıza izinsiz bazı eklenmişse bu durumda en mahrem bilgileriniz çalınma riskiyle karşı karşıyadır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagramda Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor? hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir