Instagram’da Son Görülme Kapatma

Instagram tarafından 2017 yılının sonunda getirilen son görülme özelliği kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından beğenilmesine karşın bazı kullanıcılar son görülme kapatma işlemi yaparak bu özelliği pasif duruma geçirmeyi tercih etmiştir. Facebook, Whatsapp ve benzer uygulamalarda olan son görülme özelliği, bazı kullanıcılar tarafından beğenilmemesine karşın söz konusu özelliği aktif olarak kullanan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Dünyanın en önemli sosyal medya platformu olma yolunda hızla ilerleyen Instagram, kullanıcıların beklentisini karşılamak için sürekli yeni özellikler geliştirmekte ve böylelikle uygulamayı güncellemektedir. Bu özelliklerden bazıları farklı sosyal medya platformlarından alınırken bazıları ise sadece Instagram’a özgü olmaktadır. Farklı sosyal medya platformları tarafından kullanılan ve insanların uygulama içerisinde en son ne zaman aktif olduğunu gösteren son görülme özelliği de bu şekilde Instagram’a eklenmiştir. Ayrıca Instagram, kullanıcılarına bu özelliği kapatabilme imkanı vererek çok ciddi bir özgürlük alanı sağlamış ve istemeyen kullanıcıların son defa ne zaman aktif olduklarını gizlemelerine imkan vermiştir.

Son Görülme Kapatma İşlemi Nedir?Son Görüşme Kapatma

Son görülme kapatma işleminin ne olduğunu anlatmadan önce son görülme ile ifade edilmek istenen durumun anlatılması çok daha uygun olacaktır. Bilindiği gibi insanlar Instagram uygulamasında çok fazla zaman geçirmekte ve uygulamanın farklı özelliklerini aktif olarak kullanmaktadır. İnsanlar tarafından kullanılan özelliklerden bir tanesi direkt mesaj ya da kısa ifadeyle DM olup kullanıcıların birbiri arasında özel olarak iletişim kurmasına olanak veren bir özelliktir.

İnsanlar bu özelliği Whatsapp ya da Facebook Messenger gibi kullanmaktadır. Bu özelliği kullanan kişilerin uygulama sırasında son olarak ne zaman aktif olduğu söz konusu bölümün altında küçük bir not olarak belirtilmektedir. Böylece diğer kullanıcılar mesajlaştı kişilerin en son ne zaman uygulamaya giriş yaptığını rahatlıkla görebilmektedir. Son görülme özelliği olarak adlandırılan bu durum bazen çok kullanışlı olmasına karşın bazen insanların gizli bir şekilde uygulamaya giriş yapmasını engellemektedir. Son görülme kapatma işlemi bu gizliliğin sağlanması açısından son derece önemli olup çok sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların uygulama içerisinde en son ne zaman aktif olduğunu gösteren bölümün pasif duruma geçmesini sağlayan önemli ve kullanışlı bir özelliktir.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Swarm'da Engelleme Nasıl Yapılır?

Son Görülme Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram uygulaması içerisinde en son ne zaman aktif olduğunun bilinmesini istemeyen kişiler, son görülme kapatma işlemi yaparak isteklerin gerçekleştirebilirler. Bunun için izlenmesi gereken basit yol mevcuttur. Söz konusu yolu on Android sisteme sahip olan telefonlarda hem de IOS sisteme sahip olan iPhone’larda işe yaramaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Mobil cihazlardan Instagram uygulamasına giriş yapmak
  • Uygulama içerisinde iken sağ üst köşede bulunan çark ya da üç nokta ikonuna basmak
  • Bu işlem sonrasında giriş yapılan ayarlar bölümünün alt kısmına inmek
  • Alt kısımda bulunan hareket durumunu göster seçeneğini aktif hale getirmek

Yukarıda bahsedilen işlemlere eksiksiz bir şekilde takip edildiğinde son görülme özelliği kapatılacak ve böylece kullanıcıların uygulama içerisinde en son ne zaman aktif olduğunu hiç kimse göremeyecektir.

Son Görülme Zamanını Kimler Görebilir?

Son görülme zamanını ait bazı detaylar, kullanıcıların bu özelliği kapatıp kapatmamasına neden olacak cinstendir. Öncelikle bilinmelidir ki bu özellik sadece direkt mesaj bölümünde yer almaktadır. Yani kullanıcıların en son ne zaman aktif olduğunu sadece mesajlaştığı kişiler yani arkadaşları görebilir. Bunun haricindeki diğer kullanıcıların kişilerin en son ne zaman aktif olarak uygulama içerisine yaptığını görme imkanı bulunmamaktadır. Söz konusu özellik kapatılmadan önce bu hususun bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise özel mesajı herkese açan kişilerin durumu ile ilgilidir.  Instagram üzerinden mesaj gönderilen fakat arkadaş olunmayan kişiler, insanların en son ne zaman aktif olarak uygulamaya girdiğini göremezler. Bunun için mutlak surette kişilerin Instagram üzerinden arkadaş olması yani birbirini takip etmesi gibi çok önemli bir zorunluluk vardır. Son görülme kapatma işlemi yapılmadan önce Instagram tarafından sağlanan bu önemli ayrıntının bilinmesi gerekir. Instagram bu sayede kişilerin gizlilik anlayışını önemsemiş ve aktif olma zamanını sadece kişilerin arkadaşları ile paylaşmasına imkân vermiştir.

Son Görülme Özelliğinin Avantajları Ve Dezavantajları

Instagram tarafından 2017 yılının aralık ayında uygulamaya eklenen son görülme özelliğinin birtakım avantajları ve aynı zamanda dezavantajları bulunmaktadır. Bu özelliğin en önemli avantajlarından bir tanesi hiç şüphesiz ki insanların arkadaşlarını ya da sevdiklerini daha yakından takip edebilmesidir. Çünkü söz konusu özellik ile kişilerin en son uygulamaya ne zaman girdi bilinmekte ve buna bağlı olarak mesajların okunup okunmadığını ya da neden cevap verilip verilmediği anlaşılmaktadır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Hikaye Video Süresi Arttırılabilir mi?

Son görülme özelliğinin dezavantajları da benzer şekildedir. İnsanlar bazı durumlarda gizlilik ister ve kesinlikle uygulama içerisinde aktif olduklarının diğer kullanıcılar tarafından görülmesini istemezler. Bu durum genellikle neden mesajıma cevap vermedin, online olduğunu gördüm fakat bana geri dönüş yapmadın şeklinde sistemlere neden olacağı için insanlar gizli kalmayı tercih edebilir. Böyle durumlarda son görülme kapatma işlemi yapılarak gizlilik sağlanabilir.

Son Görülme Özelliği İle İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Yukarıda son görülme özelliğini ait detaylı anlatımlar yapılmış ve insanlara ne gibi faydaları ya da zararları olduğu belirtilmiştir. Bunun haricinde bilinmesi gereken farklı hususlarda vardır. Öncelikle bu uygulamanın 2017 Aralık ayından sonraki versiyonlarında çalıştığının bilinmesi gerekiyor. Yani Instagram uygulaması güncel olmayan kişilerin söz konusu özellikten faydalanması mümkün değildir. Bunun için kullanıcıların uygulamalarını güncel tutması çok önemlidir.

Instagram uygulaması telefonda yapılacak basit ayarlamalar sayesinde otomatik olarak kendi kendine güncelleyebilir. Böylelikle güncellemeleri sürekli takip etmek zorunda kalmayan kullanıcılar önemli bir rahatlık yaşar. Otomatik güncelleme özelliğini kullanmayan kişilerin ise Google Play ya da App Store üzerinden zaman zaman güncellemeleri kontrol etmesi gerekir. Bu marketlere giriş yapıldıktan sonra Instagram uygulaması bulunmalı uygulama seçildiğinde güncelleme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece uygulamaya gelen yeni özellikler rahat bir şekilde kullanılacaktır.

Son görülme kapatma başta olmak üzere bazı özellikler uygulama güncellendiği halde aktif olmuyor. Bu durum son dönemde yaşanan bazı sorunlardan bir tanesidir. Söz konusu sorunun çözümü için kullanıcıların öncelikle Instagram uygulamasını telefonlarından tamamen silme ve ardından yeniden yüklemeleri gerekiyor. Bu işlem yapılırken telefonum yeniden başlatılması da faydalı olacaktır. Bu aşamadan sonra Instagram tarafından eklenen özellikler en aktif hale geldi görülecek ve insanlar özellikleri rahat bir şekilde kullanmaya başlayacaktır.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Instagram tarafından geliştirilen özellikler dikkatli bir şekilde incelendiğinde, farklı sosyal medya platformlarına ait özelliklerin kopyalandığı söylenebilir. Son görülme kapatma işlemi de Whatsapp ve Facebook gibi uygulamalar tarafından daha önce kullanılmaktaydı. Instagram tarafından izlenen bu politikanın temel sebebi kullanıcıların beklentilerini etkin bir şekilde karşılama isteği ile örtüşmektedir. Instagram tarafından geliştirilen özellikler, kullanıcıların beklentilerine cevap verebilecek nitelikte olmasının yanı sıra daha önce farklı uygulamalarda yer almış ve uygulamalar kullanıcıların çok yoğun ilgisini çekmiştir. Snapchat ve silinen mesaj özelliği Instagram tarafından hikaye bölümü şeklinde kopyalanmış ve insanların kullanımına sunulmuştur.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Facebook Mavi Tik Alınabilir Mi?

2012 yılında faaliyetlerine başlayan bir sosyal medya platformu olan Instagram 1 milyar dolar gibi aşırı yüksek bir rakama Facebook tarafından satın alınmış ve bu aşamadan sonra hızlı bir gelişim süreci başlamıştır. Son görülme kapatma özelliği de bu geliştirme çalışmalarında bir tanesi olup yapılan araştırmalara Instagram’ın sürekli yeni özellik eklemesinin kullanıcılar tarafından beğenildiğini ispat etmektedir.

Uzun süredir faaliyet gösteren sosyal medya platformları ile ilgili yapılan detaylı bir araştırmanın sonucuna göre pek çok uygulama kullanıcı kaybetmesine karşın Instagram’ı olan ilginin hızla arttığı fark edilmiştir. Bu durumun temel sebebi olarak yukarıda açıklanan ve Instagram tarafından en ufak taviz verilmeden uygulanan strateji olarak gösterilebilir. Instagram’ın temel hedefi bu alanda bir numara olmak ve özellikle reklam sektörünü tamamen eline geçirmektir. Diğer sosyal medya uygulamalarının durgunluğu ve Instagram tarafındaki sürekli yenilikler söz konusu hedefe ulaşma noktasında şirketin oldukça avantajlı olduğunu gösteriyor.

Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram’ın ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise yaklaşık olarak 35 milyondan biraz daha fazladır. Fakat söz konusu rakamlar sürekli değişkenlik göstermekte ve uygulamayı kullanan insan sayısı artmaktadır. Bu durum dikkate alındığında yakın zamanda Instagram’ın kendi alanında bir numara olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Böyle bir olayın gerçekleşmesi durumunda sosyal medya platformlarından birçoğunun günümüzdeki konumunu kaybedeceği ve alt sıralara doğru gerileyeceği tahmin edilmektedir. Fakat bu olayın ne zaman gerçekleşeceği ve nasıl olacağı konusunda net ifadeler kullanmak yanlış olacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde teknolojideki gelişmelere bağlı olarak sektörün lideri konumuna gelmesi beklenen Instagram, hemen her cep telefonunda yer alan bir uygulama olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Instagramda Bana Soru Sor hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir