Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Dünyanın en büyük video sitesi olan Youtube’a olan ilgi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Buna bağlı olarak Youtube reklam, işletmeler ve farklı kişiler tarafından daha fazla kullanılmakta ve böylece çok ciddi bir kullanıcı kitlesine kısa sürede ulaşılabilmektedir.

İnternet teknolojisinin gelişmesi, insanların özellikle akıllı telefonlarda daha fazla zaman geçirmesine neden olmuştur. Akıllı telefonlarda yer alan uygulamalar sayesinde insanlar keyifli zamanlar geçirirken burada videoların çok önemli bir yer tuttuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Video denildiği zaman herkesin aklına ilk Youtube gelmekte ve buna bağlı olarak da insanlar video izlemek için genellikle bu platformu tercih etmektedir. Söz konusu durumun sonucu olarak Youtube’un günlük bir buçuk milyar kez ziyaret edildiği istatistiklerden anlaşılmaktadır.

Youtube Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın en büyük video sitesi olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü bu alanda çok ciddi rakipleri bulunmakta ve bu rakipler sürekli gelişim göstererek ilk sıraya yükselmek için çaba harcamaktadır. Youtube reklam konusunu anlamak için öncelikle Youtube’un neden başarılı olduğunu ve bu platform hakkında genel bilgilere sahip olunması çok daha faydalı olacaktır.

Youtube tarafından izlenen belli stratejiler bulunmakta bu stratejilerin genel manada başarılı olduğu bilinmektedir. Kullanıcılar için bir video sitesinde aranan farklı özellikleri olsa da bu özellikler arasında en dikkat çekici olanı güncelliktir. Çünkü insanlar bir video sitesine giriş yaptıklarında sürekli aynı videolarına karşılaşmak istemez ve bunun yerine daha güncel olanı ve ilgi çekici olan videoları görmek isterler. Dolayısıyla da bir video sitesi kullanıcılarına bulunuyor ise hızla başarıya doğru koşacak ve kullanıcı kitlesini da arttıracaktır.

Kullanıcılar ile derin bir işbirliğine giden Youtube, geliştirmiş olduğu strateji sayesinde videolarını hem güncel tutmak da hem de sürekli olarak kaliteli videoların siteye eklenmesini sağlamaktadır. Bunu yaparken kullanıcılara para ödemesi şeklinde önemli bir teşvik vermekte ve insanlarda Youtube üzerinden para kazanmak için çok kaliteli videolar çekmekte ve bunları siteye yani kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. Youtube reklam hizmetleri bu sayede kısa sürede çok daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşma başarısı göstermekte ve reklamların etkinliği daha da artmaktadır.

Kullanıcılar Youtube üzerinden bir kanal oluşturmakta ve bu kanala videolar ekleyerek insanlarla paylaşmaya başlamaktadır. Bu aşamadan sonra 1000 abone ve 40 saatlik izlenme suresine uluşan kullanıcılar ücret almaya hak kazanmaktadır. Gerekli başvuruları yapıldıktan sonra Youtube tarafından onay verilmekte ve bu aşamadan sonra kullanıcılar yükledikleri videoların izlendiğini müddetçe para kazanmaktadır. Sadece bu işi yaparak hayatını geçindiren çok sayıda insan vardır bunlara Youtuber adı verilmektedir. Dünyanın hemen her ülkesinde yer alan bu kişiler ülkemizde de çok sayıda bulunmakta ve bazıları çok ciddi rakamlar kazanmaktadır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Facebook Mavi Tik Alınabilir Mi?

Youtube Reklam Nasıl VerilirYoutube Reklam Nasıl Verilir

Youtube reklam hakkında açıklamalarda bulunmadan önce bilinmesi gereken çok önemli bir husus olsun açıklanması gerekiyor. Bilindiği gibi Youtube bir süre önce Google tarafından satın alınmış ve her iki platformda ortak bir şirkete altında yer almaya başlamıştır. Buna bağlı olarak Youtube ve Google tarafından gerçekleştirilen kampanyaların ya da işlemlerin ortak olduğu bilinmelidir. Söz konusu durumu reklam verme hususunda da yaşanmakta ve insanlar Youtube’a reklam vermek istediğinde Google’ın reklam platformu üzerinden giriş yapmak zorundadır.

Bilindiği gibi Google adwords reklamlarım ana merkezi idi. fakat yakın zamanda yapılan bir değişiklik ile bu platformun ismi değiştirildi Google ads aldı. İşletmeler ya da firmalar internet üzerinden reklam vermek istediğinde bu platformu kullanmak zorundadır. Gerek Google gerekse de Youtube reklamlarının yönetildiği ana merkez burası olup kullanıcılar gerekli işlemleri yaparak istedikleri gibi reklam oluşturma özgürlüğüne sahiptir.

Google reklam bölümüne giriş yapıldıktan sonra buradan Youtube üzerinden nasıl reklam verildiği çok rahat bir şekilde öğrenebiliriz. Bu platform üzerinden Youtube reklamlarını giriş yapılmalı ve daha sonra gerekli olan adımlar izlenerek reklamlar verilmelidir. Youtube reklam için kullanılabilecek farklı seçenekleri bulunmakta ve işletmeleri ya da firmalar bunlardan istediklerini tercih edebilmektedir. Bu seçenekler şu şekildedir:

  • Görüntülü reklamlar
  • Destekleyici kartları
  • Yer paylaşımlı reklamlar
  • Atlanabilir video reklamlar
  • Atlanamaz video reklamlar

Burada yer alan reklam seçeneklerinin her birisi farklı özelliklere sahip olup Youtube videoları içerisinde ya da Youtube sitesine giriş yapıldığında ekranın belli bölümlerinde gözükmektedir. Youtube üzerinden video izleyen kişiler burada yayınlanan reklamları mutlak surette görmekte ve kesinlikle gözden kaçmamaktadır. Özel video şeklinde olan reklamların etkinliğinin çok daha yüksek olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Youtube reklam seçenekleri arasında çok özel bir yeri olan bu tercihler, işletmelerin kısa sürede çok daha fazla insana ulaşması adına etkilidir.

Görüntülü Reklamlar

Bu reklam seçenekleri Youtube videolarının içerisinde değil ekranın sağında gözükmektedir. Video oynatıcı sanan hemen sağ tarafında yer aldığından dolayı siteyi ziyaret eden kişilerin hemen hepsi reklamları çok rahat bir şekilde görmektedir. Youtube’a bağlanılan ekran özelliğine göre bazen sağ tarafta değil videonun hemen altında da yer aldığı durumlar da vardır.

Youtube reklam içerisinde yer alan bu seçenek ise videoların hemen sana köşesinde bulunmaktadır. Videonun başında ya da farklı bir anımda sağ köşede küçük kartlar şeklinde gözükmekte bir süre sonra otomatik olarak kaybolmaktadır. Dolayısıyla videoyu izleyen kişilerin bu reklamları görmeme gibi bir şansı yoktur. Yer alan destekleyici kartlarının oyunları arasında farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Swarm'da Engelleme Nasıl Yapılır?

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Youtube videoları açıldığında videonun alt kısmını tamamen kaplayan ince uzun şerit şeklindeki reklamlardır. Bu reklamlar videoyu engellemediği gibi şeffaf yapıda olduğundan dolayı, insanlara ekstra bir rahatsızlık vermez. Burada yer alan reklamlar belli bir süre kaldıktan sonra otomatik olarak kendileri kaybolur. Ayrıca reklamların sağ üst köşesinde kapatma butonu da yer almaktadır. Dolayısıyla insanlar rahat bir şekilde bu reklamları kapatabilir.

Atlanabilir Video Reklamlar

Youtube reklam içerisinde yer alan bu seçenek son derece etkili olup insanlara ürün tanıtımına kısa sürede yapma fırsatı sunmaktadır. Bu reklamlar video oynatıcı da videonun açılması ile birlikte izlemeye başlanır. Adından da anlaşılabileceği gibi atlanabilir özelliğe sahip olan videolar 5 saniye boyunca kesinlikle kapatılamaz. Bu süre sonunda ise videoların kapatılabileceği buton gözükür. Kapatılamama suresi değişkenlik gösterebilir. Böylece yayınlanan reklamın en azından önemli bir kısmı insanlara izle ettirilmiş olur. Youtube reklam seçenekleri arasında oldukça fazla tercih edilen atlanabilir videolar, açılan videonun hemen başında yer alabileceği gibi ortasında ya da farklı bir bölümünde de yer alabilir.

Atlanamayan Video Reklamlar

Bu reklam seçeneğinde ise kullanılan videoların sonuna kadar izlenmesi zorunluluktur. Yani ilgili videoyu açan kişi, söz konusu reklamı sonuna kadar izlemek zorundadır. Adından da anlaşılacağı gibi bu reklamda kapatma butonu gözükmez. Genellikle 10 ile 20 saniye arasında olan video reklamları, kullanıcıların ilgili ürün ya da hizmet hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlar. Ve videoların amacına ulaşması noktasında herhangi bir sorun yaşamadığının da belirtilmesi gerekir. Youtube reklam seçenekler arasında, videoların özel bir yeri olduğu söylenmelidir.

Yukarıda yer alan reklam seçenekleri incelendiğinde, diğer internet sitelerine verilen reklamlardan ciddi şekilde farklı olduğu görülecektir. Diğer internet sitelerinde yer alan reklamlar kullanıcıların dikkatini çektiğinde insanlar tarafından görülmektedir. Yani herhangi bir internet sitesine giriş yapan kişiler, söz konusu reklamların tamamını görmez, hatta dikkat bile etmez. Bundan dolayı da reklamlardan istenen verim alınamaz. Fakat Youtube reklam hizmetlerinde, ortaya çıkan çok daha farklı sonuçlar bulunmaktadır.

Youtube Reklam Neden Önemlidir?

Youtube reklam hizmetlerinin neden bu kadar önemli olduğundan bahsedilmesi, farklı bölümlerden oluşacaktır. Bu bölümlerin başında reklamın neden önemli olduğu gelir. Bilindiği gibi işletmeler ya da normal kişiler, ürünlerine ve verdikleri hizmetleri daha fazla insana ulaştırabilmek için bir takım tanıtımları ihtiyaç duyarlar. Bu tanıtımların başında ise reklamlar gelmektedir. Reklamlar sayesinde çok daha fazla insana ulaşma imkanı bulunmakta ve bu imkan dahilinde insanlar söz konusu ürün ya da hizmeti tanımaktadır. Böylece o ürün ya da hizmeti olan ilk artacak ve işletmeler hedefledikleri amacı çok daha rahat bir şekilde ulaşma imkânı yakalayacaklardır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor?

Bu aşamada önemli olan husus insanlara ulaşmadır. İnsanlara ulaşma için kullanılabilecek yöntemlerden birisi olan Youtube reklam, son derece etkilidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi insanların görmesi kesin olan bir reklam çeşididir. Video izlerken farklı şekillerde insanlara reklamlar yapılmakta ve böylece insanların gözünden bu reklamlar kaçmamaktadır. Bütün bu hususlar dikkate alındığında Youtube tarafından verilen hizmetlerin işletmeler için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmakta ve bu alandaki rolü çok daha iyi bir şekilde anlaşılmaktadır. Youtube reklam sayesinde işletmeler, kısa sürede önemli sonuçlar alabilmektedir.

Youtube Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Youtube reklam hizmetlerinin ne kadar etkili olduğu yukarıda detaylı bir şekilde anlatılmış ve işletmelerin bu seçeneğe yoğun bir şekilde kullandığı belirtilmiştir. Burada bilinmesi gereken farklı hususlar bulunur. Öncelikle hazırlanacak reklamın insanlar üzerinde olumlu bir etki oluşturmasına çok büyük özen gösterilmelidir. Çünkü Youtube, reklamları insanlara ulaştırma işlevini yerine getirmesine karşın, reklamların hazırlanmasından işletmeler sorumludur. Oluşturulacak reklam kartları ve videolar insanlar üzerinde olumlu etki yapmalı ve böylece reklama gören kişiler ürünlere karşı bir olumlu tavır içerisine girmelidir.

Reklam hazırlarken kullanıcılar yani izleyiciler gibi düşünülmesi son derece önemli bir husustur. Bu konuda izlenecek farklı stratejiler olsa da bunların tamamının temelinde kullanıcıların merkeze alınması söz konusudur. Dolayısıyla da verilecek olan reklam kesinlikle kullanıcıları rahatsız etmemeli ve izlenecek videoyu çok fazla engellememelidir. Youtube reklam seçeneği kullanıldığında bu hususlara dikkat edilmesi ve kullanıcıların ilgisini çekecek videolar hazırlanmaz ise reklamların başarılı olması söz konusu daha olmayacak ve verilen emeklerin tamamı boşuna gidecektir. Böylece reklam veren kişiler hem zaman hem para hem de itibar kaybedecek ve bu işlem son derece büyük bir sorun haline gelecektir.

Youtube reklam noktasında sorun yaşamak istemeyen işletmelerini profesyonel hizmet almaları, uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Burada bulunacak profesyonel yardım sayesinde reklamlar çok daha güzel bir şekilde hazırlanacak ve insanlara ulaştırılan reklamların amacına hizmet ettiğinden emin olun olacaktır.

Hizmet alırken ise bu alanda uzman olan yerlerin tercih edilmesi çok önemlidir. Çünkü son dönemde reklam hizmetini veren ya da verdiğini iddia eden yerlerin sayısında ciddi bir artış olmuş ve hizmet kalitesi ciddi şekilde düşmüştür. Kaliteli hizmet tercih edildiğinde reklamların amacına ulaşması çok daha kolay olacak ve reklamlar insanlarda beklenilen etkiyi çok daha rahat bir şekilde oluşturacaktır. Hizmet alırken bu hususa dikkat edilmelidir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Instagram’da Son Görülme Kapatma hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir