Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor?

Dünyanın en büyük video sitesi olan Youtube, kullanıcıların daha kaliteli videolara ulaşabilmesi için ana sayfasında bazı videolara yer vermektedir. Youtube sıralaması sayesinde insanlar kaliteli videolar bulma noktasında herhangi bir sorun yaşamamakta ve ana sayfada önerilen bu videoları izleyerek keyifli dakikalar geçirmek fırsat elde etmektedir.

Diğer video sitelerinden çok daha farklı özelliklere sahip olan Youtube, kalitesinin yüksek olması sebebiyle insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bu siteye giriş yapıldıktan sonra hemen her kategoride güncel videolar bulmak son derece kolaydır. İzlemiş olduğu farklı strateji ile insanları güncel videoları siteye yüklemesini teşvik eden Youtube böylece kullanıcı sayısını da dolaylı olarak sürekli arttırmaktadır. Yapılan araştırmalarda Youtube’un günlük olarak bir milyar civarında insan tarafından kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu devasa rakam dikkate alındığında Youtube’un ne kadar büyük bir internet sitesi olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Sosyal medya platformlarının gelişmesine bağlı olarak Youtube’da bu alanda farklı faaliyetler göstermekte ve adeta kendisini bir sosyal medya platformu olarak pazarlamaktadır. Youtube içerik kalitesini daha da arttırabilmek için sürekli gelişim göstermekte ve yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen birtakım algoritmalar sayesinde kullanıcılara çok daha güzel deneyim fırsatları sunmaktır. Youtube sıralaması sunulan fırsatlardan bir tanesi olarak dikkat çekmekte ve bu sıralamanın belirlenmesinde algoritmaların çok ciddi bir şekilde rol almaktadır.

 Youtube Sıralaması Nedir?Youtube Sıralamasi

Video izlemek için Youtube sitesine giren kişiler açılan ana sayfa da birtakım videolar ve kanallar görür. O kanallar ve videolar rastgele sıralanmış olup yukarıda bahsedilen algoritma tarafından bir takım kriterlere göre belirlenip, kullanıcıların keyif alacağı şekilde sıralanmıştır.

Herhangi bir Youtube kanalın burada yer alması, kısa sürede çok daha fazla izleyiciye kavuşması anlamına geldiği için kanal sahipleri sıralamada yer almak için bir takım farklı çalışmalar yapar. Bahsedilen algoritmanın hangi kriterleri dikkate aldığı değerlendirilerek bu yönde çalışmalar yapılmakta ve sıralamada üstleri çıkmasa hedeflenmektedir.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram’ın En Güzel Özellikleri

Youtube sıralaması, kanalın geleceği açısından dahi çok büyük öneme sahip olduğu için insanlar bu konuya çok büyük önem verirler. Youtube algoritmasının çalışma sisteminde dikkat çeken en önemli husus etkileşimdir. Bir videonun etkileşime ne kadar fazla ise onun sıralamada alacağı yer o kadar yüksek olacaktır. Etkileşim ile anlatılmak istenen videonun izlenme sayısı ya da yapılan yorum ve beğenilerdir. Hatta bir takım uzmanlara göre videoların beğenilmedi yine gösteren butona kıskanılması dahi etkileşim olarak kabul edilir Youtube algoritması bunu olumlu olarak anlar. Fakat bunun belli bir sınırı olduğu ifade edilmekte ve bu sınır geçildiğinde algoritmanın yapılan olumsuz işaretlemeyi negatif yönde değerlendireceği düşünülmektedir.

 Youtube Sıralaması ve Üste Çıkma Yolları

Youtube sıralaması üzerine çalışmalar yapmaya başlayan bir kişinin dikkat etmesi gereken en önemli husus, kanalındaki abone sayısıdır. Youtube kanalının abone sayısı ne kadar fazla olur ise paylaşılacak videolar o derecede daha çok insana ulaşacaktır. Youtube üzerinden para kazanan kişilerin kanalları incelendiğinde abone sayısının devasa rakamlara ulaştığı fark edilmektedir.

Youtube’dan para kazanmak için sıralamada yukarıya çıkmak isteyenler arasında çok ciddi bir rekabet bulunmaktadır. Pek çok kimse sadece video çekip Youtube’a yükleyerek hayatlarını sürdürmekte ve hatta pek çok mesleğe göre daha fazla kazanmaktadır. Bundan dolayı da sıralamadaki yerlerini kaybetmeme ya da daha yukarılara çıkmadığına durmadan çalışmakta ve kendilerini geliştirmektedirler. Sıralamada yukarıya çıkmak için dikkat edilmesi gereken hususların başında kaliteli videoların siteye yüklenmesi gelir. Yüklenecek olan videolar ne kadar kaliteli ise izleyicilerin ona olan tepkisi o kadar fazla olacaktır. Kaliteli videoları daha çok izlenecek ve aldığı etkileşim kalitesiz videoları nazaran katbekat yüksek olacaktır. Buradaki temel amacını etkileşim olduğu düşünülecek olursa kaliteli videoların oluşturduğu avantaj asla göz ardı edilmemelidir.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Twitter Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır?

Youtube Sıralamasında Üste Çıkmanın Kolay Yolları

Youtube sıralaması için temel kıstas etkileşimleri ve etkileşimi arttırmak için verilen bir takım hizmetler vardır. Bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi Youtube için de beğeni, yorum, izlenme sayısı ve abone satışı yapılmaktadır. Satılan ürünler incelendiğinde bunların tamamının etkileşim arttırıcı özelliğe sahip olduğu görülecektir. Buna bağlı olarak insanlar bir takım ürünler almak suretiyle istedikleri kadar etkileşimlerini artırabilecek ve böylece Youtube sıralaması için çok önemli bir kriteri yerine getirecektir.

Bu tür hizmetler alırken dikkat edilmesi gereken pek çok mutsuz vardır fakat bunların en başında güven gelir. Bazı internet siteleri kaliteli olarak hizmet vermesine karşın bazıları için aynı şeyi söylemek neredeyse imkânsızdır. Kalitesiz hizmetin dışında dolandırıcılık gibi bir takım kötü faaliyetler içerisinde olan site sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bundan dolayı hizmet alırken çok dikkatli olunması gerekir.

Youtube Ana sayfa Sıralaması Neye Göre Yapılır?

Youtube içerisinde yer alan çok sayıda sıralama bulunurken bunlardan bir tanesi de ana sayfaya ait olandır. Ana sayfa sıralaması diğer bölümlerden biraz daha farklıdır. Buradaki sıralama yapılırken videolarını etkileşimi ile beraber kullanıcıların ilgi alanı dikkate alınır. Youtube tarafından kullanıcıların daha önce izlediğim videolar kayıt altına alınır ve izlenen videoların kategorilerine bağlı olarak bir sıralama oluşturulur. Yani burada önemli olan faktör kullanıcıların ilgi alanı ve videoların türüdür.

Ana sayfa sıralaması haricinde bir de arama sıralaması vardır. Arama sıralamasının kriterleri insana sayfadan çok farklı olup yukarıda bahsedilen etkileşim olayının burada nispeten biraz daha ağırlıkta olduğu söylenebilir. Çünkü insanlara arama yaparken ilgi alanlarını bir anlamda geri plana bırakmakta ve arama çubuğuna yazdıkları ifadeye odaklanmaktadır.

Youtube Değişikliklerini Dikkate Alma

Youtube tarafından zaman zaman birtakım değişiklikler yapılmakta ve kullanılan algoritmalar güncellenmektedir. Yapılan güncellemeler sonrası Youtube sıralaması direkt olarak değişmekte ve yeni bir liste oluşmaktadır. Yeni algoritmanın neyi dikkate alarak bu sıralamayı yaptığının kısa sürede tespit edilmesi ve videoları bundan sonra ona göre düzenlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla hem yapılan algoritma güncellemelerinin hem de getirilen yeni özellikler son derece yakından takibi çok önemli bir şarttır. Eğer bu şart yerine getirilmez ise bir süre sonra mevcut sıralamanın kaybedilmesi kaçınılmaz olacak ve bu da çok ciddi bir izleyici kitlesinin farklı kanallara yönelmesi ile sonuçlanacaktır.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram’da Son Görülme Kapatma

Youtube tarafından yapılan algoritma güncellemelerinin temel nedeni kullanıcılara çok daha keyifli bir deneyim sunma amacını taşır. Youtube, kendini geliştirerek kullanıcıların aradıkları videoyu çok daha rahat bir şekilde olmasını sağlamaya çalışmakta ve aynı zamanda ana sayfada kullanıcıların keyif alacağı videolara yer vermeye özen göstermektedir. Youtube sıralaması bunun en güzel örneklerinden bir tanesi olmasına karşın Youtube bunu yeterli görmemekte zaman zaman geliştirmeleri yapmaktadır.

Genel Değerlendirme

Kullanıcılar için çok büyük öneme sahip olan Youtube sıralaması, siteye giren ve video izlemek isteyen kullanıcıların daha güzel bir deneyim yaşaması için geliştirilen algoritma tarafından oluşturulmaktadır. Youtube sıralaması için bir yazılım ürünü demek yanlış olmayacaktır. Bu sıralamada daha yukarılara çıkmak için söz konusu yazılımın çözülmesi ve nelere dikkat ettiğinin anlaşılması çok önemlidir. Youtube sıralaması için etkileşim çok büyük öneme sahip olsa da bunun dışında kalite ve benzer unsurlarında algoritma tarafından dikkate alındığı bilinen bir gerçektir. Kullanıcıların kaliteli videolar üreterek bunların yüksek etkileşim alacakları şekilde paylaşmaları gerekir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Önceki yazımızda yer alan Instagram Business Hesapları Nasıl Açılır? hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir